Test Test Test

www.maeselts.ee

Lubjakivi, liiv ja kruus

 

 

Maavarade tähtsust on võimatu ülehinnata,  ainuüksi tavalise uue kodu ehitamiseks läheb vaja ~25 erinevat mineraali ning  400 tonni täitematerjale, rääkimata siis autodest,  elektroonikast või ka riietest või toiduainetest. Iga Eesti elanik tarbib aastas keskmiselt ~13 t ehitusmaavarasid.

Eestis on ligi 200 ettevõttet, kes tegelevad järgi  ainult maavara kaevandamisega ja esmatöötlemisega (Paekivitoodete Tehas, Kiiu Soon jt), kui ka neid, kellele karjäärid on toormebaasiks ning kes annavad vahe- või lõpptooteid. Sellisteks ettevõteteks on erinevad ehitusmaterjalide tootjad (Silikaat, maxit Estonia, Aerock jt), teede ehitajad (Talter, Teede REV-2, Teedekeskused jt).  

Ehitusmaavarade kaevandamisega on seotud ka suur hulk sidusettevõtteid, kes ise maavarasid ei kaevanda, kuid kelle toodang baseerub mineraaltoormel. Sellisteks ettevõteteks on erinevad ehitusmaterjalide tootjad (Lafarge, Columbia kivi jt), betooni ja asfaltbetooni valmistajad (Lasbet, E - Betoonelement jt), teedeehitajad, klaasi ja keraamika tootjad jt. Iga nimetatud etapiga antakse mineraaltoormele lisaväärtus ning  kaasneb tööhõive. 

Põhjalikum ülevaade: "Ehitusmaavarade kasutamise riiklik arengukava 2011-2020".